Nyt fra skoler, der arbejder med medborgerskab
Medborgernet på standby
standbyMedborgernet står på standby, mens vi afventer ministeriel stillingtagen til en eventuel videreførsel af netværket.
 
The Globe
theglobeThe Globe er navnet på Langkjær Gymnasiums nye tilbygning, som, bogstaveligt talt, skal danne rammer for fremtidens globale undervisning. Ideerne til The Globe's udformning kommer fra elever fra Globale Gymnasier elevfølgegruppe på gymnasiet, som var de første til at give indspark til hvordan bygningen skulle formes: Et eksempel på globalt medborgerskab i både proces og produkt.
Navnet, The Globe, understreger idéen om rummet som The Third Teacher.
Se mere i Globale Gymnasiers Nyhedsbrev
 
BAHÇE OYUNLARINDA ÜYELİK

      

Tüm dünyada büyük ilgiyle oynanan dans, bahçe oyunu olan MStar artık türkiye de. bahçe oyunları müzikli alt yapısı sayesinde eğlenceden ve dans a hiç hız kesmeden devam edeceksiniz. Online bir oyun olduğu için arkadaşlarınızla birlikte de dans etme imkanınız bulunmaktadır. Nakit parayla kendinize yeni kıyafetler alarak çevredeki insanların dikkatini çekebilirsiniz. Efsane olmuş futbolcuları küçük sevimli karakter içerisinde futbol oynadıkları bu oyuna hoşgeldiniz. Büyük ilgiyle oynanan goley oyununa sende başla sevimli karakterlerle dolu takımını kurarak dünyadaki en güçlü ve stratejik anlamda iyi olan bir takım olun. rakion indir diğer oyunlardan ayıran özellikler de bulunmaktadır. Goley de her oyuncunun kendine özgü yetenekleri ve stilleri vardır. Bu yüzden oyun da vazgeçilmez bir hal almaktadır. Dünyada 15 milyon kişinin tutkuyla oynadığı şans oyunu At Zarını Kur Şehrini şansınızı sınamanıza fırsat veriyor. monopoly oyunu oyna oynarken şehirlere hükmedecek çok eğleneceksiniz!  Bu efsane olmuş oyuna sadece kaydolup başlama imkanınız bulunmaktadır.

 
Global Citizenship dag på Rysensteen
rysensteenMandag d. 24. September afholdt vi årets store Global Citizenship dag på Rysensteen i samarbejde med Ræson og Clement Kjærsgaard. DGIbyens"Idrætshuset" lagde rammer til og med storskærme, opdateret Facebookside, løbende afstemninger samt
Læs mere…
 
Globalisering - demokrati og medborgerskab
Tour-de-future-2012-lead-imageAlle elever på Ikast-Brande Gymnasium arbejder med globale problemstillinger og løsninger herpå.
Læs mere…
 


Side 1 ud af 4